Ponownie nie zabrakło chętnych na zimowisko nad morzem. Ponownie – ponieważ po części ci sami uczestnicy przebywali na zimowisku nad morzem w 2012 roku. To oni nadawali ton wyprawie, która rozpoczęła się we wtorek 4 lutego na krakowskim Dworcu Głównym PKP. Ostatecznie pociągiem TLK Pobrzeże o godz. 6.00 do Sopotu wyruszyło 17 osób: ks. Bogdan, s. Beata, 4 dziewczęta i 11 chłopców – starszych i młodszych.

Czytaj więcej: Zimowisko służby liturgicznej

Jak się okazało – wiele osób zaplanowało sobie na ten dzień pielgrzymowanie do naszej świątyni. Księża powrócili więc z krótkiego, «pokolędowego» wypoczynku (albo zrobili sobie przerwę). Naszymi gośćmi byli księża Mariusz Rogala z Iłowej i Paweł Jakób z Tarnowa, w wieczornych uroczystościach udział wzięli także księża z krakowskich domów Zgromadzenia Księży Misjonarzy oraz księża z archidiecezjalnego seminarium duchownego i dekanatu Kraków-Bronowice z księdzem dziekanem Józefem Caputą na czele. Liczniej niż zwykle zgromadzili się wierni z naszej parafii, ale także z innych parafii krakowskich i spoza Krakowa. We wtorek 11 lutego obchodziliśmy bowiem największe doroczne parafialne święto: uroczystość odpustową ku czci Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.

Czytaj więcej: Parafialna Uroczystość Odpustowa

W niedzielę 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny, nad ranem w swoim pokoju na plebanii zmarł nagle ks. Antoni Bobak. W sobotę wypełnił jeszcze wszystkie duszpasterskie obowiązki, ale w niedzielę nie stawił się z posługą w Szpitalu MSW. Telefon ze szpitala spowodował alarm na plebanii. Po wyważeniu drzwi do jego pokoju – wydawało się, że ks. Antoni po prostu jeszcze się nie obudził. Tymczasem Pan Bóg w czasie snu zabrał go do Siebie – jakby potwierdzając prorocze słowa św. Wincentego a Paulo: Bóg daje spokojną śmierć świadczącym w ciągu życia miłosierdzie wobec chorych i ubogich.  

Czytaj więcej: Śmierć i pogrzeb ks. Antoniego Bobaka

Po zakończeniu triduum przed uroczystością św. Wincentego a Paulo – wierni uczcili św. Wincentego w dniu jego święta: w piątek 27 września 2013 r. Okolicznościowe kazania w czasie Mszy Świętych o godz. 7.00, 8.00 i 9.00 wygłosił ks. Grzegorz Markulak.

Centralna uroczystość rozpoczęła się procesją do pomnika św. Wincentego a Paulo o godz. 18.30 i modlitwą przy pomniku św. Patrona. Ks. proboszcz Jacek Kuziel poprowadził modlitwę słowami litanii do św. Wincentego a Paulo. Po czym zebrani w uroczystej procesji podążyli do kościoła.

Czytaj więcej: Uroczystość Odpustowa ku czci św. Wincentego a Paulo

W czwartek 1 sierpnia br. na dwutygodniowe wakacje do Bysławka k. Tucholi udała się grupa 18 chłopców i dziewcząt z grona służby liturgicznej naszej parafii (grupę w większości stanowili uczniowie szkół podstawowych). Tym razem dwójka opiekunów – ks. Bogdan i br. Przemek – została wzmocniona przez s. Beatę i p. Agatę (czyli naszą stałą «pomoc medyczną»), a krucjatka Patrycja dostąpiła miana uczestniczki… wspierającej Kadrę (i w nowej roli zaprezentowała się bardzo dobrze).

Czytaj więcej: Gorące wakacje w Bysławku

We wtorek 9 lipca br. na dwutygodniowe wakacje do Muszyny udała się grupa 14 starszych chłopców i dziewcząt z grona służby liturgicznej naszej parafii. Tym razem dwójka opiekunów – ks. Bogdan i br. Przemek – została wsparta przez Dominikę Molendę, co okazało się trafnym posunięciem: Dominika wspierała wychowawcze decyzje Kadry, zajmowała się zakupem artykułów spożywczych i organizowała codzienne posiłki (poza obiadokolacjami), a także animowała i prowadziła wyprawy dla Hardkorów (czyli dłuższe wyprawy w góry).

Czytaj więcej: «Cerkiewne» Wakacje

W sobotę 22 czerwca br. kolejna pielgrzymka z naszej parafii, z ks. proboszczem Jackiem Kuzielem, wyruszyła na trasę do Wadowic, Kęt, Rychwałdu, Żywca i Lachowic.

Wadowice to już znane na całym świecie rodzinne miasto bł. Jana Pawła II, który odwiedzając to miejsce w 1999 roku powiedział: Wiele lat minęło od czasu, gdy wyszedłem z Wadowic. Zawsze jednak wracam do tego miasta z poczuciem, że jestem tu oczekiwany, jak w rodzinnym domu. Zatrzymujemy się najpierw w kościele parafialnym pw. Świętych Piotra i Pawła (Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej), który został wybudowany w 1991 roku jako wotum za wybór papieża Polaka i Jego cudowne ocalenie po zamachu. Projekt tego kościoła otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich w 1992 roku, za unikatowe wartości estetyczne i wirtuozerię użytych środków plastycznych. W głównym ołtarzu – obraz przedstawiający Chrystusa przekazującego klucze św. Piotrowi. W kaplicy bocznej figura Matki Bożej Fatimskiej, przywieziona z Fatimy, a podarowana przez biskupa z Leirii. W ogrodach za kościołem, wznosi się droga krzyżowa. Otoczenie kościoła pięknie zadbane: zachwyca różnorodność kwiatów i krzewów, ułożonych w specjalnych donicach przed kościołem.

Czytaj więcej: Parafialna Pielgrzymka «Papieska»

W dniach 1—3 lipca br. w Piekarach (w Centrum Edukacyjnym Radosna Nowina 2000) odbył się XVI Turniej Służby Liturgicznej o Puchar Księdza Wizytatora. W niedzielę wieczorem i przez całą noc (!) przybywali do Piekar ministranci wraz ze swoimi księżmi-opiekunami: z Grodkowa, Iłowej, Gozdnicy, Odporyszowa (najliczniejsi!), Pabianic, Skwierzyny, Słubic, Sopotu i Zakopanego, z naszej parafii, parafii św. Józefa we Wrocławiu i parafii św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy (bez opiekuna). W zawodach wystąpili także ministranci i ministrantki (!) z samych Piekar oraz grupa ministrantów z… Kazachstanu. Niestety, zabrakło ministrantów m.in. z dużych parafii w Warszawie i Tarnowie. 

Czytaj więcej: Turniej służby liturgicznej w Piekarach

W Roku Wiary uczniowie ZSOI nr 1 wzięli udział w wielu konkursach i olimpiadach religijnych, odnosząc duże sukcesy.

W Małopolskim Konkursie Biblijnym z Dziejów Apostolskich dla uczniów szkół podstawowych do finału wojewódzkiego dotarli uczniowie:

 • Milena Muniak – kl. V a;
 • Tomasz Ślusarczyk – kl. V b.

Uczniów przygotowywała katechetka – p. mgr Monika Łakomiec.

Czytaj więcej: Konkursy szkolne o tematyce religijnej w Zespole...

Szczegółowy plan wydarzeń, wraz z zachętą do uczestnictwa, został podany na początku maja w kolejnym numerze parafialnego miesięcznika Z życia Parafii…, gdzie też został zamieszczony List Metropolity Krakowskiego z września 2011 roku, przekazujący wiernym najważniejsze idee i duchowe oczekiwania, związane z zamierzonym Nawiedzeniem Obrazu i Relikwii. Zwrócono też uwagę, że w parafiach krakowskich program Nawiedzenia został przesunięty o godzinę w porównaniu do pierwotnego planu.

Czytaj więcej: Nawiedzenie Obrazu Pana Jezusa Miłosiernego

Gdy p. Zdzisław, zresztą nauczyciel historii w Społecznym Gimnazjum nr 7 przy ul. Stradomskiej, zaproponował wspólną wyprawę do Rumunii – ks. Bogdan nie zastanawiał się długo. Następnego dnia wysłał mu smsa o treści: merge = jedziemy. Wyprawa miała być wspólna, bo do uczniów z jego szkoły i osób związanych ze szkołą – mieli dołączyć ministranci oraz krucjatki z naszej parafii, i ewentualnie rodzice ministrantów. Zaplanowano ją na dni 29 kwietnia – 5 maja.

Czytaj więcej: Sapanta, Ieud, Dragomirna, Putna i inne - czyli o...

W dniach 20–21 kwietnia br. wyruszyła z naszej parafii, z ks. proboszczem Jackiem Kuzielem, pielgrzymka autokarowa do Warszawy i Niepokalanowa.

Nasz pierwszy przystanek w Warszawie to Bazylika Św. Krzyża – Zgromadzenia Księży Misjonarzy, którzy są w tym miejscu od 1653 roku. Przed kościołem znajduje się znana figura Chrystusa dźwigającego krzyż, z napisem „Sursum Corda”, z którą nierozerwalnie związane są losy walczącej o wolność Warszawy. Podczas powstania warszawskiego figura upadła na ulicę.

Czytaj więcej: Patriotyczna Pielgrzymka Parafialna

 • Święto świętych Cyryla, mnicha, i Metodego, biskupa, patronów Europy

  (Dz 13,46-49)
  Wtedy Paweł i Barnaba powiedzieli odważnie: Należało głosić słowo Boże najpierw wam. Skoro jednak odrzucacie je i sami uznajecie się za niegodnych życia wiecznego, zwracamy się do pogan. Tak bowiem nakazał nam Pan: Ustanowiłem Cię światłością dla pogan, abyś był zbawieniem aż po krańce ziemi. Poganie słysząc to radowali się i wielbili słowo Pańskie, a wszyscy, przeznaczeni do życia wiecznego, uwierzyli. Słowo Pańskie rozszerzało się po całym kraju.

  (Ps 117,1-2)
  REFREN: Idźcie i głoście śwaitu Ewangelię

  Chwalcie Pana, wszystkie narody,
  wysławiajcie Go, wszystkie ludy,
  bo potężna nad nami Jego łaska,
  a wierność Pana trwa na wieki.

  (Łk 4,18)
  Pan posłał Mnie, abym ubogim głosił dobrą nowinę, więźniom głosił wolność.

  (Łk 10,1-9)
  Następnie wyznaczył Pan jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich: żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie! Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: Pokój temu domowi! Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co mają: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże.

Msze św. w naszym kościele

Niedziele i święta

6.30   8.00   9.30 

11.00 (dla dzieci)

12.30  

15.00 (z wyjątkiem lipca i sierpnia)  

16.30   18.30  

20.00 (akademicka)

Dodatkowo w niedziele w roku szkolnym w Kaplicy Akademickiej:

11.00 (dla dzieci przedszkolnych)   

Dni powszednie

6.00 (z wyjątkiem lipca i sierpnia) 

7.00   8.00  

9.00 (z wyjątkiem lipca i sierpnia)

15.00 (od listopada do Wielkiej Środy)  

18.30  

20.00 (w roku akademickim od poniedziałku do piątku)

Kancelaria Parafialna

czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 12.00 oraz 16.00 - 18.00 (od czerwca do sierpnia tylko po południu).

Nr tel. do Księdza Dyżurnego

798-629-565
(dotyczy wezwania do chorego)

Spowiedź św.

w niedziele i święta pół godziny przed każdą Mszą św.

w dni powszednie: 6.00 - 9.00 

(w lipcu i sierpniu 7.00 - 8.00)   

18.00 - 19.00   19.30 - 20.30 

(w roku akademickim od poniedziałku do piątku)

Galeria

Clear

-2°C

Kraków

Clear

Humidity: 91%

Wind: 1.61 km/h

 • 14 Feb 2015

  Clear 7°C -4°C

 • 15 Feb 2015

  Sunny 8°C -2°C

luty 2015
poniwtorśrodczwapiątsobonied
1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728

Odwiedziło nas:

Dzisiaj 321

Wczoraj 227

W tym tygodniu 2426

Razem 1200268

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Odwiedza nas 26 gości oraz 0 użytkowników.

Aktualności z Gościem Niedzielnym

 • Jedna z najważniejszych przepraw w Warszawie płonie. Strażacy próbują uratować Most Łazienkowski.
 • Nieprawdopodobna liczba osób, ponad 50 tysięcy! Tylu Ślązaków, w jednym tylko roku, zostało wywiezionych - jako niewolnicy - do pracy w kopalniach Związku Sowieckiego. Przeżyła mniej niż połowa. Z niektórych powiatów Sowieci wywieźli praktycznie wszystkich zdolnych do pracy mężczyzn. W Radzionkowie zostało otwarte Centrum upamiętniające Ślązaków wywiezionych w 1945 roku na Wschód.
 • Jeden cywil zginął, a trzech policjantów zostało rannych w sobotę w strzelaninie w centrum Kopenhagi, która wywiązała się na zewnątrz kawiarni, gdzie odbywało się spotkanie zorganizowane przez szwedzkiego artystę, autora karykatur proroka Mahometa, Larsa Vilksa.
 • Drugie miejsce XI Mistrzostw Polski Księży w halowej piłce nożnej zajęli kapłani diecezji zamojsko-lubaczowskiej, a trzecie z archidiecezji częstochowskiej. Mistrzostwa rozegrane zostały w częstochowskiej hali Polonia oraz hali sportowej w Olsztynie k. Częstochowy. Wzięli w nich udział kapłani z 13 diecezji.
 • Libijski parlament oficjalnie potwierdził wiadomość o zamordowaniu w tym kraju 21 egipskich chrześcijan. Zginęli oni z ręki dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego. Wśród ofiar jest m.in. lekarz oraz jego żona i córka.

Nr konta parafii:  Bank PEKAO S.A. 04 1240 1431 1111 0000 1045 8488