Rzymskokatolicka Parafia pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny z Lourdes

Zgromadzenie Księży Misjonarzy Św. Wincentego a Paulo

ul. Misjonarska 37;  30-058 Kraków;  tel. (12) 637 13 94, 637 60 80

 

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

W dniach 6 – 11 sierpnia br. odbyła się XXXIV Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę. Z naszej parafii wędrowała grupa ósma, której patronem jest św. Wincenty a Paulo, założyciel Zgromadzenia Księży Misjonarzy i Sióstr Miłosierdzia. W tym roku w Szkole Maryi rozważaliśmy i uczyliśmy się, co znaczy wierzyć w Syna Bożego. Każda i każdy z nas przez 6 dni trudu i modlitwy pragnął odnowić w sobie chęć kroczenia za Jezusem w codzienności, w której tak łatwo dzisiaj zagubić Boga. Pielgrzymka przebiegła w tym roku bardzo łagodnie. Wszyscy dotarliśmy do Tronu Pani Jasnogórskiej pełni radości i entuzjazmu. Pogoda dopisywała pątnikom przez cały czas pielgrzymki z wyjątkiem jednego, ostatniego etapu, kiedy nieznacznie zmoczył nas deszcz. W naszej grupie wędrowało w tym roku około 90 osób, w tym dwóch kapłanów (ks. Jacek Piotrowski CM i ks. Andrzej Telus CM), siedem sióstr zakonnych i trzech kleryków. Grupę tworzyli nasi studenci Duszpasterstwa Akademickiego «Na Miasteczku», rodziny z dziećmi, małżeństwa, osoby samotne, starsze. W grupie wędrowali również goście z różnych stron Polski (z Rzeszowa, Pabianic, Częstochowy, Skwierzyny).

Nasza grupa charakteryzuje się rodzinną atmosferą, co sprawia, że każdy czuje się zauważony i potrzebny. Niewielka liczba pielgrzymów ułatwia wzajemne poznanie. Oczywiście, pielgrzymka to bardzo intensywne „rekolekcje w drodze”. Oprócz dużego wysiłku fizycznego – nie brakuje gorliwej duchowej pracy. Eucharystia jest centralnym i najważniejszym momentem każdego dnia pielgrzymki. Godzinki, różaniec, codzienne konferencje, rozważania Słowa Bożego, modlitwa uwielbienia, różaniec, koronka do miłosierdzia Bożego i dużo śpiewu na chwałę Pana. Każdego dnia był wyznaczony czas na marsz w zupełnym milczeniu, by pobyć sam na sam z Bogiem, ze sobą samym oraz pomyśleć o usłyszanych treściach.

Od 17 lat mam możliwość wędrowania do Pani Jasnogórskiej. Coroczne pielgrzymowanie wnosi wiele dobra, światła, błogosławieństwa, pokoju i radości w moje życie. To wielki dar bliskiego spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem. Dzięki pielgrzymowaniu każdy z nas może docenić wartość posiadanego życia. Na co dzień mieszkając w ciepłym mieszkaniu, z czystą wodą i pralką, często nie doceniamy tego faktu. Na pielgrzymce może i wody nie brakuje, ale czasem śpi się w bardzo mało komfortowych warunkach. Zazwyczaj nie ma pralek, a posiłki są takie jak być powinny. Pielgrzymka daje okazję do umartwienia nie tylko fizycznego, ale i duchowego. Jest więcej czasu na modlitwę, refleksję, a jeśli trzeba – także na zmianę swoich postaw życiowych. Możemy do Jasnogórskiej Pani zanieść zarówno swoje dziękczynienia, jak i prośby. Możemy zanieść Jej nas samych, takich, jacy jesteśmy, bez udawania i sztuczności, doceniając zarówno dobro, które jest w nas, jak i prosząc, by to co w nas słabe i grzeszne, stało się dla nas źródłem uświęcenia, w myśl słów: Moc bowiem w słabości się doskonali (2 Kor 12, 9b).

Czas pielgrzymowania to również świadectwo wiary w Jezusa wobec ludzi, których spotykamy na pielgrzymim szlaku. Poprzez poświęcenie, trud, modlitwę ukazujemy światu, że Jezus żyje i działa w naszym życiu. Piszę te słowa z ogromną wdzięcznością w sercu wobec Pana Boga, który podarował nam ten piękny czas. Pragnę również gorąco podziękować wszystkim, którzy pielgrzymowali w naszej grupie: jestem bardzo zbudowany Waszą postawą i zaangażowaniem. Dziękuję ks. proboszczowi Jackowi Kuzielowi CM za troskę o nas. Bardzo dziękuję wszystkim Parafianom, którzy modlili się za pielgrzymów podczas drogi, jak również moim Bliskim i Przyjaciołom, którzy wspierali nas podczas drogi. Modliliśmy się gorąco za Was, za naszą parafię. Zawierzyliśmy Wszystkich Pani Jasnogórskiej. Już dziś zapraszam na wspaniałe „rekolekcje w drodze” – w ósmej grupie św. Wincentego a Paulo w 2015 roku.

ks. Andrzej Telus CM – przewodnik grupy

 • VI niedziela zwykła

  (Kpł 13,1-2.45-46)
  Tak powiedział Pan do Mojżesza i Aarona: Jeżeli u kogoś na skórze ciała pojawi się nabrzmienie albo wysypka, albo biała plama, która na skórze jego ciała jest oznaką trądu, to przyprowadzą go do kapłana Aarona albo do jednego z jego synów kapłanów. Trędowaty, który podlega tej chorobie, będzie miał rozerwane szaty, włosy w nieładzie, brodę zasłoniętą i będzie wołać: Nieczysty, nieczysty! Przez cały czas trwania tej choroby będzie nieczysty. Będzie mieszkał w odosobnieniu. Jego mieszkanie będzie poza obozem.

  (Ps 32,1-2.5.11)
  REFREN: Tyś jest ucieczką i moją radością.

  Szczęśliwy człowiek, któremu odpuszczona została nieprawość,
  a jego grzech zapomniany.
  Szczęśliwy ten, któremu Pan nie poczytuje winy,
  a w jego duszy nie kryje się podstęp.

  Grzech wyznałem Tobie i nie ukryłem mej winy.
  Rzekłem: „Wyznaję mą nieprawość Panu”,
  a Ty darowałeś niegodziwość mego grzechu.
  Cieszcie się i weselcie w Panu, sprawiedliwi,
  radośnie śpiewajcie wszyscy prawego serca.

  (1 Kor 10,31-11,1)
  Czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie Nie bądźcie zgorszeniem ani dla Żydów, ani dla Greków, ani dla Kościoła Bożego, podobnie jak ja, który się staram przypodobać wszystkim pod każdym względem nie szukając własnej korzyści, lecz dobra wielu, aby byli zbawieni. Bądźcie naśladowcami moimi, tak jak ja jestem naśladowcą Chrystusa.

  (Mt 4,23)
  Jezus głosił Ewangelię o królestwie i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

  (Mk 1,40-45)
  Pewnego dnia przyszedł do Jezusa trędowaty i upadając na kolana, prosił Go: Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić. Zdjęty litością, wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł do niego: Chcę, bądź oczyszczony! Natychmiast trąd go opuścił i został oczyszczony. Jezus surowo mu przykazał i zaraz go odprawił, mówiąc mu: Uważaj, nikomu nic nie mów, ale idź pokaż się kapłanowi i złóż za swe oczyszczenie ofiarę, którą przepisał Mojżesz, na świadectwo dla nich. Lecz on po wyjściu zaczął wiele opowiadać i rozgłaszać to, co zaszło, tak że Jezus nie mógł już jawnie wejść do miasta, lecz przebywał w miejscach pustynnych. A ludzie zewsząd schodzili się do Niego.

Msze św. w naszym kościele

Niedziele i święta

6.30   8.00   9.30 

11.00 (dla dzieci)

12.30  

15.00 (z wyjątkiem lipca i sierpnia)  

16.30   18.30  

20.00 (akademicka)

Dodatkowo w niedziele w roku szkolnym w Kaplicy Akademickiej:

11.00 (dla dzieci przedszkolnych)   

Dni powszednie

6.00 (z wyjątkiem lipca i sierpnia) 

7.00   8.00  

9.00 (z wyjątkiem lipca i sierpnia)

15.00 (od listopada do Wielkiej Środy)  

18.30  

20.00 (w roku akademickim od poniedziałku do piątku)

Kancelaria Parafialna

czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 12.00 oraz 16.00 - 18.00 (od czerwca do sierpnia tylko po południu).

Nr tel. do Księdza Dyżurnego

798-629-565
(dotyczy wezwania do chorego)

Spowiedź św.

w niedziele i święta pół godziny przed każdą Mszą św.

w dni powszednie: 6.00 - 9.00 

(w lipcu i sierpniu 7.00 - 8.00)   

18.00 - 19.00   19.30 - 20.30 

(w roku akademickim od poniedziałku do piątku)

Galeria

Mist

-3°C

Kraków

Mist

Humidity: 89%

Wind: 3.22 km/h

 • 14 Feb 2015

  Clear 7°C -3°C

 • 15 Feb 2015

  Sunny 8°C -2°C

luty 2015
poniwtorśrodczwapiątsobonied
1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728

Odwiedziło nas:

Dzisiaj 6

Wczoraj 348

W tym tygodniu 2459

Razem 1200301

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Odwiedza nas 27 gości oraz 0 użytkowników.

Aktualności z Gościem Niedzielnym

 • Jedna z najważniejszych przepraw w Warszawie płonie. Strażacy próbują uratować Most Łazienkowski.
 • Nieprawdopodobna liczba osób, ponad 50 tysięcy! Tylu Ślązaków, w jednym tylko roku, zostało wywiezionych - jako niewolnicy - do pracy w kopalniach Związku Sowieckiego. Przeżyła mniej niż połowa. Z niektórych powiatów Sowieci wywieźli praktycznie wszystkich zdolnych do pracy mężczyzn. W Radzionkowie zostało otwarte Centrum upamiętniające Ślązaków wywiezionych w 1945 roku na Wschód.
 • Jeden cywil zginął, a trzech policjantów zostało rannych w sobotę w strzelaninie w centrum Kopenhagi, która wywiązała się na zewnątrz kawiarni, gdzie odbywało się spotkanie zorganizowane przez szwedzkiego artystę, autora karykatur proroka Mahometa, Larsa Vilksa.
 • Drugie miejsce XI Mistrzostw Polski Księży w halowej piłce nożnej zajęli kapłani diecezji zamojsko-lubaczowskiej, a trzecie z archidiecezji częstochowskiej. Mistrzostwa rozegrane zostały w częstochowskiej hali Polonia oraz hali sportowej w Olsztynie k. Częstochowy. Wzięli w nich udział kapłani z 13 diecezji.
 • Libijski parlament oficjalnie potwierdził wiadomość o zamordowaniu w tym kraju 21 egipskich chrześcijan. Zginęli oni z ręki dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego. Wśród ofiar jest m.in. lekarz oraz jego żona i córka.

Nr konta parafii:  Bank PEKAO S.A. 04 1240 1431 1111 0000 1045 8488